„Ciągle żywe duchy wojny. Niemcy, Hitler i piłka?”

W internecie po wygranej Niemiec w mistrzostwach świata w piłce nożnej pojawił się szereg wrogich komentarzy, np. „kibicowanie Niemcom jest wyrazem braku szacunku dla minionych pokoleń”, „to najbardziej zhańbiony naród Europy”. Co ma wspólnego wygrana dobrej technicznie drużyny sportowej z historią II wojny światowej?
Polskie Radio24
17.07.2014
Zwycięstwo Niemiec, a zwłaszcza bardzo wysokie zwycięstwo nad Brazylią, spowodowały lawinę komentarzy. Będziemy o nich mówić w „Klubie Trójki”.
Polskie Radio24
16.07.2014

„Coraz trudniej być mężczyzną”

Wiele kobiet nie chce być już księżniczkami z wieży i czekać na tego jedynego, któremu będzie prać, sprzątać i gotować. Z drugiej strony równie wiele białogłów wypatruje swojego rycerza. Nie do końca wiadomo też czego więcej szukają kobiety. Bezpieczeństwa czy partnerstwa?

 Polskie Radio24
10.03.2014

„Wymaga wielkiej uważności, żeby wiedzieć z kim się ma do czynienia”

Refleksja o zamieszkach Święta Niepodległości 11 listopada 2013 w Warszawie: m.in. o tym, czy można narodowca poddać terapii oraz o przemocy i jej zapobieganiu.

Rozmowa Ewy Wanat
Radio RDC
15.11.2013

„Jako społeczeństwo nie mamy za dużo szacunku do prawa, takie mamy tradycje”

Czy Piotr Ikonowicz powinien iść do więzienia, czy też prezydent Bronisław Komorowski powinien go ułaskawić? – Ważny jest duch prawa, a nie litera prawa. Prawo powinno chronić wszystkich, a nie tylko wybranych, więc nie może być orężem pewnej grupy osób przeciwko innej grupie, zwłaszcza lepiej uposażonych, silniejszych przeciwko słabszym – mówił gość RDC.

Rozmowa Ewy Wanat
Radio RDC
25.10.2013

„Nienawidzisz euro? Terapeuta: zagraj w piłkę!”

Panie terapeuto, ja cierpię. Idę ulicą i krzyczę. Wszędzie widzę biało-czerwone piłki? Co mam zrobić? – żartowała prowadząca Popołudnie TOK fm Agata Kowalska. – Niech pani zagra w piłkę. To, co nas najbardziej denerwuje, często niesie jakąś energię, która jest nam potrzebna – radził psychoterapeuta Zbigniew Miłuński.

Agata Kowalska: To ja powinnam być na stadionie i krzyczeć „Polska  gola!!!”? –

Zbigniew Miłuński: Ja nie mówię, co pani powinna, ale może to byłoby odkrywcze, gdyby pani zrozumiała, o co chodzi z tą energią na stadionie. To lepsze niż zżymać się, że to jest coś okropnego – radził terapeuta. – Tam jest coś, co panią odrzuca, ale można też znaleźć tam coś, co wzbogaciłoby pani życie … więcej

Audycja „Popołudnie TOK fm”
08.06.2012

„Jak można podawać rękę Breivikowi?”

W sądzie Breivikowi podawano rękę, uśmiechano się. Jak można podawać rękę człowiekowi, który zrobił coś tak strasznego? – zastanawiała się redaktor naczelna Radia TOK FM Ewa Wanat. – Odruchowo oceniamy według naszego kodu kulturowego, w którym podanie komuś ręki oznacza moralną aprobatę. Tymczasem w Norwegii może być zupełnie inaczej – tłumaczył psychoterapeuta Zbigniew Miłuński więcej

Audycja „Zmiana mentalności”
Radio TOK fm
19.04.2012

„NIetykalni, czyli spotkanie przeciwieństw”

– Jesteśmy straszliwie podzieleni, coraz bardziej. Ten film rozbija to w taki niegłupi sposób. Nie mówi, że jesteśmy równi, ale że jesteśmy ludźmi – opowiada o „Nietykalnych” Tadeusz Sobolewski.

Polskie Radio24

17.04.2012

„Budowanie na tym co nieuchwytne”

– Nie poddawać się, czyli w momencie odniesienia klęski brać ją jako coś na czym dalej będzie się budować, a nie jako brak. Jak daleko musimy się posunąć w naszym wysiłku, żeby powiedzieć „Spróbował, ale nie udało mu się” – pyta doc. Robert Piłat.

Polskie Radio24

04.01.2012

„Iran jest także w Polsce”

– Film „Rozstanie” dotyka podziału, który jest w całej naszej cywilizacji, także w Polsce, tylko nie jest podparty tak drakońskim prawem, nie jest tak głęboki, jak w Iranie – mówi Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy.

Polskie Radio24

13.10.2011

„Psychoterapeuta o żałobie: łatwo z roli ofiary przeskoczyć do roli kata”

Jest problem wyrażania swojej prawdy, przy zachowaniu szacunku do innych. Uświadomiłem sobie, że to nie dotyczy tylko poszczególnych osób. To jest proces, przez który przechodzimy my – jako Polacy – od wielu już lat, a który w czasie od katastrofy w Smoleńsku do dzisiaj nabrał tempa i intensywności. Ewa Wanat rozmawia z psychoterapeutą Zbigniewem Miłuńskim.

Ewa Wanat: W Polsce trwa żałoba. Wielu z nas chce nie tylko odczuwać i wyrażać emocje, ale także spróbować trochę zracjonalizować to, co się dzieje.
Zbigniew Miłuński: Chodzi bardziej o świadomość tego, co się z nami dzieje. Jeden z mężczyzn, z którym pracuję jako terapeuta, opowiadał
więcej

Audycja „Zmiana mentalności”
Radio TOK fm
17.04.2010

„Psychoterapeuci na kontrolowanym”

W pakiecie ustaw zdrowotnych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia znaleźć ma się ustawa o niektórych zawodach medycznych, która tworzy nowe warunki funkcjonowania w Polsce zawodu psychoterapeuty. Projekt resortu zdrowia spotkał się z ostrą krytyką Polskiej Rady Psychoterapii, skupiającej ośrodki terapeutyczne z całej Polski … więcej

Spór o ustawę o zawodzie psychoterapeuty
Radio TOK fm
03.11.2010